top of page

ניוזלטר - יוני 2024

פתח דבר

בחודש שעבר נערכו אסיפות המשקים השנתיות של משקי הנגב (20/5) ושל משקי הדרום (29/5) שתי האסיפות התקיימו במרכז נטר - יוזמה מוצלחת שבמסגרתה הוקם משכן מודרני, משוכלל ומתקדם בבית עתיק, בן 150 שנים, בתוך כפר פסטורלי וסביבה חקלאית. המשכן הזה הוא מרכז חדשנות, קצת כמו חממה טכנולוגית, משמש יזמים שמפתחים המצאות ושכלולים בעיקר בתחומי החקלאות השונים.

עוד יוזמה מבורכת, מושתתת על שיתוף הפעולה העמוק, ההדוק והפורה בין משקי הנגב ומשקי הדרום. כמו משקי דן...

לכבוד האסיפה של משקי הנגב הופק סרטון שמציג את מלחמת חרבות ברזל דרך העיניים של משקי הנגב. הסרטון מסתכל על האירוע משלוש נקודות מבט: מה קרה בשבעה באוקטובר; מה קרה בחודשים הבאים אחרי ההתקפה וההלם. מה קרה במשקי הנגב? מה קרה בקיבוצים? איך הדברים השפיעו? איך התנהלה ההתמודדות - ברמה האישית, המשפחתית, הקיבוצית, האזורית וברמה של משקי הנגב, בדגש על הפעילות החקלאית; מה יקרה בעתיד.

בסרט רואים איך החקלאות היא הרבה הרבה יותר מאשר עבודה, תעסוקה, פרנסה. החקלאות היא תרופה. מזור לנפש הפצועה. החקלאות היא קליפת המגן של ההתיישבות. החקלאות היא מאיץ שנותן למדינה ולגורמי הביטחון סיבה ומוטיבציה להגן ולהביא ביטחון. החקלאות היא כמובן גם נדבך מרכזי בשמירה שלנו על ביטחון תזונתי ובהקטנת התלות שלנו בגורמים חיצוניים שחלקם עוינים אותנו.

מפעים לראות בסרט את החקלאים קמים מתוך השבר, מזדקפים ועושים את מה שהם יודעים ואוהבים. לראות את המחויבות, את הנחישות, את האמונה היוקדת בצדקת הדרך ואת המענה הנחרץ לשאלה הרטורית של הלל הזקן: "אם אין אני לי, מי לי?" (אבות א' י"ד).

הסרט משדר רוח של אופטימיות ושל תקווה, מצרך נדיר בימים טרופים אלה. בתור שכזה הוא זוכה לתפוצה רחבה מאד בחוגים שונים בארץ והעולם.

עד התלם האחרון :


מה בחקלאות

תמונת השנה?

צילום: מורן פרייבך , מנהל חקלאות נחל עוז

חמניות זוהרות בצהוב ומשקפות לשמש את עצמה כמו מראה זו תמיד תמונה יפה ופסטורלית. התמונה הזאת משקפת עוד דבר. היא משקפת נחישות, תעוזה. אמונה בצדקת הדרך ויצר קיום עז של חקלאים.

שטחי החקלאות של נחל עוז מגיעים עד הגדר שמעבר לה נמצאת סג'עייה. על פי כל אמת מידה, הנזק שנגרם לשטחים האלה ראוי לפיצוי: היבול שהיה מוכן לאסיף בשבעה באוקטובר, הציוד ומערכות ההשקיה, וגם היבול העתידי שלא יצמח בגין אי עיבוד של השטח. "אם היינו זונחים את השטחים צמודי הגדר", אומר מורן פרייבך מנהל חקלאות נחל עוז, "היינו מקבלים מהמדינה בלי שום ויכוח פיצוי מלא, תחליף הוגן להכנסות האבודות. אבל זו אינה דרכנו. לכן חזרנו וזרענו את החלקות הללו, עד לגדר! רכשנו טרקטורים חדשים, ראשי מערכת דישון וציוד השקיה. השלמנו מהר מאוד את כל הציוד שנשרף. תוך זמן קצר - תחת הדי הפיצוצים וקולות הירי הבלתי פוסקים - החזרנו את המשק החקלאי לפעילות כמעט מלאה".

וזו תמונה אחת מיני רבות לאורך הגדר. שדות מעובדים ומניבים יבולי ברכה. תלמים שנחרשו וקבעו את גבולות המדינה. צמיחה שמסמלת את רוח הגבורה, התקווה, והרצון העז לתקומה במהרה.

תודה לחקלאים וחקלאיות בעוטף ובכלל. תמשיכו להיות הכי טובים, אין כמוכם.

עונת קציר החיטה בעיצומה. על מחירי הגרעינים - גרעיני החיטה וגרעיני תבואות אחרות מומלץ לקרוא בעיון ברשימה של רענן. כוחה של קבוצה! עדכון מכרז הדשן איזה כמויות נאספו ומה ההיקף הכספי?

ומהו עידן חדש? על כל זאת ועוד לחץ.י לקריאה בהרחבה

אנרגיות חיוביות

אנחנו עדיין עסוקים בפרויקט שיקום הקרקע בתחנות הדלק. הפרויקט הזה ילווה אותנו עוד חודשים ארוכים. מתחילים להתארגן לשלבים הבאים. מכינים מסמכים של בל"מ (בקשה להצעת מחיר) אותם נפנה אל גורמים רלבנטיים בתחום ונזמין אותם להציע לנו הצעות מחיר, פירוט נרחב יותר במידן סולר החודשי נמשיך לעדכן בהתאם להתפתחויות.


קורסים וקהילות

פורום מנהלי תשתיות

"תשתית היא מכלול האמצעים החומריים, המוסדיים והאנושיים והמידע הזמינים אשר תורמים, בהינתן הקצאת משאבים הולמת, לקיום שוויון בתגמול של תשומות דומות." (ויקיפדיה). מתחת להגדרה כל כך רחבה, ומעל פני האדמה – משכנן של מרבית התשתיות – התפקיד של מנהל התשתיות בקיבוץ משתרע על מנעד רחב של סמכויות ותחומי אחריות. תלוי בצרכי הקיבוץ, תלוי בבעלי תפקידים נוספים שנוגעים בתחומי התשתית, תלוי בסטטוס ההתפתחות של הקיבוץ ותלוי הרבה מאד במנהל התשתיות עצמו. משכך, גם בריכות השחיה נכללות בתחומי הענין של מנהל התשתיות. אולי לא חלוקת שעות פעילות, אולי לא הסכם העסקה עם צוות העובדים, אבל בהחלט כן עצם קיומה ותפעולה של בריכת השחייה בקיבוץ. נו, ואם ככה, ואם הקיץ בפתח והבריכות נפתחות, אז פורום מנהלי התשתיות קיים מפגש וסיור לימודי בקיבוץ משמר הנגב.

מספרים על פנחס ספיר ז"ל, שהיה שר אוצר מיתולוגי, שערך סיור בצפון על מנת להתרשם באופן בלתי אמצעי מצרכי האזרחים. אחר הצהריים, בדרך לתל אביב... להמשך קריאה לחץ.י כאן


פורום מנהלי תשתיות בסיור מקצועי

פורום מרכולים

גלי שוורצמן, אישה רבת פעלים שאבחנה את עצמה ורשמה לעצמה בעצמה תרופה. היא הבינה שהפינוי (למושב עין יהב בערבה תיכונה במקרה שלה), החרדות, הדאגות החדשות הרעות וחוסר הודאות גורמים לה לאי שקט קריטי ושהדבר הזה מחייב טיפול. עוד הבינה בחוכמתה שהטיפול האולטימטיבי הוא עשייה. מנות גדושות של עשייה מגוונת. וכך, עם המרשם הזה, חזרה הביתה לגבים ומטביעה את עצמה בעשייה. מה היא עושה? מה לא!! הכל!! אחראית על המועדון, רכזת תרבות, רכזת מתנדבים, וגם מנהלת הקניונית של הקיבוץ. לתפיסתה של גלי הקניונית צריכה להחזיק את עצמה כלכלית אבל לא זה הייעוד של המוסד הזה. הקניונית היא הלב הפועם והנשמה היתירה של הקיבוץ. גם, אולי בעיקר, כשהקיבוץ לא בקיבוץ... צריך להתאים את המלאי לקהל קונים משתנה. לחיילים במקום סטודנטים וחברים. יותר סיגריות, יותר בירות ואולי פחות טיטולים... גלי ביקשה והתעקשה לארח את פורום מנהלי המרכוליות. ומי שקרא את השורות האחרונות יכול היה להבין שכשגלי אומרת - עושים!

לפני הקיבוץ יש מיצג מרגש שהכינו חברי הקיבוץ ובו תמונות החטופים תלויות אחת אחרי השנייה, לאורך הגדר עד לשער הצהוב.

את המפגש פתח גיל, בעלה של גלי. גיל, שיריונר, תא"ל במיל, שמע את האזעקות והירי בבוקר השבעה באוקטובר והבין שמשהו לא שגרתי קורה. כשהרבש"צ קרא לו לבוא לשער הקיבוץ הוא ...להמשך קריאה לחץ.י כאן

מגן דוד - תוצאה של ירי מחבלים בשער הקיבוץ

מיצג בכביש המוביל לקיבוץ גבים עד השער הצהוב


כנפיים של בובה - לזכרם של משפחת קוץ ז"ל

קורס אקסל


נותרו מס' מקומות בודדים לקורס אקסל מתקדמים בלבד! מהרו להבטיח מקומכם. פרטים והרשמה בקישור.קורס אקסל יוני תכנית והרשמה
.doc
הורידו את DOC • 348KB

דנה ליס

מזכירים לכם, צריכים רכב פרטי? רכב שטח ופנאי? חיית שטח לגד"ש? מוזמנים לפנות לזוהר זוננברג

ולקבל את השירות הטוב ביותר. תבדקו אותנו !


השבוע נציין את חג השבועות. חג מתן תורה. בקיבוצים רבים מציינים חג שבועות הוא גם חג המשק. החג שבו מביאים ביכורים מלוא הטנא. מציגים לראווה את היבולים המשובחים של השנה, בדגש על פרי בטן - את התינוקות שנולדו בין חג שבועות וחג שבועות. השנה הכל שונה. כל החגים משמחת תורה והלאה היו חגים אחרים לגמרי. עצובים, חסרים. ובכל זאת, עם ציפייה ותקווה. מבצע ארנון ההירואי שהחזיר הביתה ארבעה חטופים חיים ובריאים החזיר גם ערימה גדולה של פיגמנטים ללחיים הלאומיות. מי יתן וחג השבועות יביא בכנפיו עוד בשורות טובות מלוא הטנא.


עדיין לא מקבל.ת את הדיוור שלנו? מוזמנים לשלוח מייל - באיזה תחומיי עניין את.ה מתעניינים ואנחנו נדאג שתישארו מעודכנים. *מיועד ללקוחות הארגון בלבד* נא לציין שם קיבוץ, שם מלא ותפקיד


Comments


bottom of page